- To wydarzenie minęło.
Polska oczami Norweżki. Spektakl „Emigrantka”
ierowcy, listonosze, księża, kibole, pijacy, artyści, intelektualiści. Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… Oczami Norweżki oglądamy wszystko, co stanowi naszą codzienność, której przestaliśmy się już dziwić.
Teatr Komedii Valldal
Emigrantka
taneczny duodram komediowy
(na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal Johannessen)
Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek…
W roli Vilde Valldal Johannessen występuje ona sama. W niełatwą rolę Wszystkich Polaków wciela się wszechstronny trójmiejski aktor młodego pokolenia, Jeremiasz Gzyl. Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… „Emigrantka” to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca.
Kierowcy, listonosze, księża, kibole, pijacy, artyści, intelektualiści. Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… Oczami Norweżki oglądamy wszystko, co stanowi naszą codzienność, której przestaliśmy się już dziwić.
„Emigrantka” jest spektaklem łączącym sceniczne światy – od baletu po teatr lalkowy. Taneczna poetyckość kontrastowana jest komediowymi scenami spotkań z Polakami – postaciami wyrazistymi, często tragicznymi, nakreślonymi uszczypliwą kreską. Za pomocą prostych środków i ogromnej dawki humoru pokazujemy Polskę jako kraj pełen sprzeczności, absurdu…
UWAGA! Spektakl zawiera wyrazy powszechnie używane!
Reżyseria: Tomasz Valldal Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek
Scenografia i kostiumy: Monika IKA Wójcik
Choreografia: Michał Cyran
Konsultacja muzyczna: Artur Guza
Kierownictwo produkcji: Katarzyna Kiłyk
Obsada:
Vilde Valldal Johannessen
Jeremiasz Gzyl
Spektakl „Emigrantka” Teatru Komedii Valldal został podwójnie nagrodzony na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form BAMBERKA 2016 w Gorzowie Wielkopolskim.
Spektakl otrzymał „Nagrodę Publiczności”, Vilde Valldal-Johannessen – otrzymała wyróżnienie aktorskie.
—–
Tomasz Valldal-Czarnecki (reżyseria)
Reżyser, wieloletni aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, instruktor teatralny, rysownik i fotograf, założyciel Teatru Komedii Valldal. Ukończył Akademię Teatralną w Białymstoku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (2006). Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2009r. spektaklem „Straszne Dzieci”. Od 2014 roku realizuje własne projekty z dziećmi, młodzieżą i zawodowymi aktorami pod szyldem Teatru Komedii Valldal (m.in. komedia muzyczna „Ale Wiocha! – czyli proste piosenki i wiejskiej miłości”, musical familijny „Księga Dżungli”). Reżyserował pokazy dyplomowe Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, którego jest wykładowcą, koncerty, spektakle Teatru Muzycznego Junior (m. in. „Pipi” i „Gwiazdka w Muzycznym”). Przy współpracy z Centrum Kultury w Gdyni zrealizował spektakle „Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej”, „Hotel Palace”, „Mała Syrenka”.
Monika Wójcik (scenografia, kostiumy)
Scenograf, malarka, projektantka wnętrz, designerka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku z wyróżnieniem oraz Studium Architektoniczno-Budowlane. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów z Massachusetts College of Art w Bostonie; architekta i rzeźbiarza R. Browna – Master of Fine Arts from Washington University School of Fine Arts, and a Bachelor of Fine Arts from the University of Georgia, i arch.designer Laury Brown – Fine Arts from the Massachusetts College of Art the University of Massachusetts. Autorka ponad stu projektów wnętrz dla klientów indywidualnych, wnętrz publicznych, wystaw, projektów lamp, mebli, przedmiotów użytkowych, scenografii teatralnych, widowiskowych i eventowych. Właścicielka „Ikadesign studio”, autorka publikacji w magazynie o wnętrzach i designie „Brakujący element”, współautorka magazynu o wnętrzach, sztuce i designie „Because design”. Autorka wielu wystaw malarskich. Jest autorką scenografii i kostiumów m.in. do spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni m.in. „Pippi”, „Tuwim dla dorosłych” oraz Centrum Kultury w Gdyni: „Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej”, „Mała Syrenka” oraz spektakli Teatru Komedii Valldal „Ale Wiocha! – czyli proste piosenki o wiejskiej miłości” i „Księga Dżungli”.
Vilde Valldal-Johannessen (obsada aktorska)
Tancerka, instruktorka taneczna, fitness oraz trener personalny, choreograf. W Teatrze Muzycznym w Gdyni tańczyła rolę Róży w spektaklu „Mały Książę”, brała udział m.in. w spektaklach „Shrek”, „Lalka”, „My Fair Lady”, „Footloose”, „Grease”, „Chłopi”, „Skrzypek na dachu”. Do zespołu Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni dołączyła w lutym 2010 r. Zanim trafiła do Gdyni, była tancerką w zespole Teatru Wielkiego w Łodzi (2008-2010). Tańczyła w spektaklach baletowych: „Kopciuszek”, „Dziadek do orzechów”, „Jezioro Łabędzie”, „Romeo i Julia”, „Ziemia obiecana”, operowych i operetkowych: „Hrabina Marica”, „Wolny Strzelec”. Jest autorką choreografii do m.in. Gwiazdki w Muzycznym” i spektaklu „Pippi” w Teatrze Muzycznym Junior w Gdyni, koncertów sylwestrowych w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz „Księgi Dżungli” Teatru Komedii Valldal. Pochodzi z Oslo, gdzie ukończyła Państwową Operową Szkołę Baletową (1997-2004) oraz Akademię Baletową w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2004-2007).
Jeremiasz Gzyl (obsada)
Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wokalistyka jazzowa). Na swoim koncie ma role w musicalach Teatru Muzycznego w Gdyni – „Grease”, „Fame”, „Skrzypek na Dachu”, „Shrek”. Aktualnie mozna go zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Toruniu („Złoto i Liście”, „Panna Tutli Putli”), w Teatrze Muzycznym w Łodzi („Cyrano”, „Jesus Christ Superstar”) oraz w teatrach trójmiejskich – Teatrze Gdynia Główna, Scena SAM, teatrze Czwarte Miasto, teatrze NAVPAKY. W Teatrze Komedii Valldal można go podziwiać jako Krzysia w „Ale Wiocha!”, pana Szykana/Shere Khana w „Księdze Dżungli” oraz jako Wiedźmę Renatę w „Małej Syrence”
Michał Cyran (choreografia)
Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Autor wielu choreografii do spektakli, m. in. „Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej” w reż. T. Valldal-Czarneckiego, „Rewia Polonia” w reż. B. Szyca, „Tuwim dla dorosłych” w reż. J. J. Połońskiego, „Szwoleżerowie” w reż. G. Wolfa w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także programu rewiowego wystawianego m. in. podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2011 roku. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni (m.in. „Skrzypek na dachu”, „Lalka”, „Grease”, „Chłopi”). W Centrum Kultury można go zobaczyć w spektaklach: „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka i „Król Lear po polsku” w reż. K. Nehrebeckiego, „Mała Syrenka” w reż. T. Valldal-Czarneckiego.
Katarzyna Kiłyk (producent teatralny)
Pedagog, animator kultury, producent teatralny z 11- o letnim stażem pracy w Kulturze. Organizator ponad 400 eventów m.in. „Zabawa w chowanego w IKEA Gdańsk, producent wykonawczy m:in.: Musical „Księga Dżungli”, reż. T. Valldal-Czarnecki; „Mayday. Run For Your Wife”, reż. D. Majchrzak; „Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej”, reż. T. Valldal-Czarnecki; „Mała Syrenka”, reż. T. Valldal-Czarnecki; „Idąc do … czyli historia Małego Księcia”, reż. T. Podsiadły; „Królowa Śniegu”, reż. T. Podsiadły; „Recital Piosenki Żydowskiej”, kier. muz. L. Muchowiecki; „Recital Piosenki Bałkańskiej”, op. art. G. Wolf; „Balladyna”, reż. T. Podsiadły; „Romanca”, reż. D. Majchrzak; „Król Lear po polsku”, op. art. J. Gruza, reż. K. Nehrebecki; „Piaskownica”, reż. G. Chrapkiewicz; „Lokomotywa”, reż. K. Nehrebecki – koordynacja nagrania muzyki do spektaklu; Kabaret LIMO – nagranie płyty DVD. Współpracowała z wieloma polskimi artystami.
Szymon Jachimek (scenarzysta)
Dramatopisarz, tekściarz, konferansjer, kierownik literacki Teatru Komedii Valldal. Były członek Kabaretu Limo, aktualnie występujący w grupie impowizacyjnej „Improskład”. Jest autorem scenariuszy do seriali animowanych „Basia” i „Mami Fatale” oraz do spektakli „Mała Syrenka” i „Księga Dżungli”. Jest także felietonistą portalu Trójmiasto.pl i entuzjastą urugwajskiego country. „Emigrantka” to pierwsza z sześciu zaplanowanych na rok 2016 premier na podstawie jego tekstów.
26 LISTOPADA 2017 | 18:00 | FABRYKA KULTURY | REDA | WSTĘP WOLNY
Dodaj Komentarz