Edukacja

Maszerowali przez 25 km na wietrze i chłodzie

Najwytrwalsi uczniowie klas mundurowych ZSP w Redzie przeszli 25 km w marszu kondycyjnym obrzeżami Redy i okolicznych miejscowości.

W czwartek 12 kwietnia odbył się marsz kondycyjny dla klas mundurowych ZSP w Redzie. W marszu wzięła udział 100 osobowa grupa najwytrwalszych uczniów wszystkich pierwszych i drugich klas mundurowych ZSP w Redzie wraz z nauczycielami. Kierownictwo nad imprezą sprawowała osobiście maszerująca dyr. Agnieszka Siepetowska, koordynacją i realizacją zajął się kmdr ppor. dr Piotr Górski.

Dystans marszu wyniósł równo 25 km i objął swym zasięgiem spory kawałek regionu przebiegając przez miejscowości – osiedla: Reda, Moście Błota, Meksyk, Betlejem, Mrzezino, Połchowo, Reda Rekowo, Reda Ciechocino, Reda. Krótkie postoje wyznaczono na 7,5 oraz, 11,5 km marszu, a główny postój integracyjny z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek odbył się w ciekawej scenerii kopalni piasku położonej na granicy skałek połchowskich i Redy Rekowo na 18-stym kilometrze trasy. Marsz rozpoczął się o godz. 8.00 na szkolnym boisku trawiastym. Zbiórka miała formę wojskową plutonami w kolumnach czwórkowych i zakończyła się defiladowym przemarszem przed trybuną honorową, którą stanowiły obie panie wicedyrektor, pan komandor oraz nauczyciele. Tak rozpoczęliśmy wymarsz w nieznane. Pierwsze kilkanaście kilometrów wypełniały dzikie pustkowia delty rzeki Reda sprzyjające treningom kroku defiladowego oraz śpiewu grupowego.

Marsz okazał się kolejną okazją do realizacji praktyk dowódczo – funkcyjnych. Każdym plutonem (klasą) dowodził dowódca praktykant wspólnie z kolegą – pomocnikiem dowódcy – praktykantem, obaj wspomagani kierunkowym i zamykającym wyposażonymi w kamizelki odblaskowe i chorągiewki sygnałowe. Stałe zabezpieczenie marszu stanowiły pojazdy nauczycieli oraz ambulans zorganizowany przez koło PCK. Na najruchliwszym odcinku szosowym Mrzezino – Połchowo nad kolumną marszową sprawował asystę radiowóz skierowany z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Dopiero na 20-stym kilometrze odłączyły się zaledwie dwie niedomagające osoby, które zostały zabezpieczone przez ambulans. Zakończyły one marsz z oceną bdb, a pozostali uczestnicy, którzy ukończyli marsz i stanęli na podsumowującej zbiórce na boisku szkolnym o nawierzchni syntetycznej otrzymali oceny celujące.

Sara Dowgiałło, która przyczyniła się do organizacji zabezpieczenia medycznego została osobno wyróżniona. Wszystkich naszych najtwardszych uczniów, którzy ukończyli marsz pożegnały obie panie wicedyrektor, organizator pan komandor dr Piotr Górski oraz nauczyciele. Informuje się, że nasza szkoła w ramach rozwoju edukacji mundurowej, z nowym rokiem szkolnym planuje wprowadzenie dla klas mundurowych cyklicznych kondycyjnych marszy kwartalnych zimowych (>20 km) oraz letnich (25-30 km).

Opr na podstawie tekstu kmdr ppr . Piotr Górskiego.

Redakcja

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

5 komentarzy

Tutaj napisz swój komentarz