Styl Życia

Dom z garażem w bryle budynku – poznaj nowoczesne domy parterowe

Dom parterowy, którego jedyna pełna kondygnacja staje się centrum całego życia rodzinnego, to dość popularny ostatnio wybór wśród inwestorów. Od lat jedną z głównych motywacji jest chęć ominięcia konieczności poruszania się po schodach, szczególnie przez osoby starsze i bez pełnej sprawności. Jak przy takiej wizji nieruchomości odnajduje się garaż?

Jednostanowiskowy, dwustanowiskowy

Parze emerytów najczęściej wystarczy garaż na jeden samochód, natomiast rodzina z dziećmi zazwyczaj korzysta z dwóch aut, w tym jednego miejskiego. Potrzeby te powinny być odzwierciedlone w bryle budynku. Budowa dużego garażu wiąże się przede wszystkim z większymi wydatkami, ponieważ droższa jest sama brama, a także materiały budowlane, jakie trzeba przeznaczyć na ten cel. Warto pamiętać, że istnieją przepisy mówiące o tym, jaki powinien być najmniejszy wymiar miejsca postojowego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt.: „Czy garaż w bryle budynku to dobre rozwiązanie? W jakich projektach będzie się dobrze wpasowywać?”.

Dlaczego warto budować garaż w bryle budynku?

Niekiedy nie tylko warto, ale nawet trzeba. Mniejsza działka często nie zezwala na umieszczenie na niej osobnego budynku i wykonanie dogodnego, zgodnego z normami podjazdu. Wtedy integracja garażu z bryłą domu jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Jak prezentują się takie projekty? Warto przejrzeć materiały dostępne na stronach pracowni Domowe Klimaty — domoweklimaty.pl, gdzie rzut pomieszczeń od góry pozwala na określenie tego, jak zmienia się ergonomia pomieszczeń przy różnych konfiguracjach i metrażu.

Jedną z największych zalet związanych z połączeniem garażu z domem jest fakt, że dostać się do samochodu można bez konieczności wychodzenia przez drzwi zewnętrzne. W drugą stronę jest podobnie – po zaparkowaniu i zamknięciu bramy, w sposób szybki i wygodny można przenieść zakupy wprost do kuchni i spiżarni. Ten komfort doceniają szczególnie te osoby, które przenoszą się do budynku jednorodzinnego z bloku, a ich parkingiem były okoliczne uliczki.

Niedogodności związane z garażem

Chociaż powierzchnia garażu nie wlicza się bezpośrednio do metrażu domu podawanego przez dewelopera, to jego obecność może nieco pomniejszyć strefę dostępną dla mieszkańców. Oprócz konieczności zakupu bram wraz z automatyką, do budżetu dochodzą też koszta związane z prawidłowym odwodnieniem posadzki i wentylacją całego pomieszczenia, a także ogrzewaniem. Istnieje także konieczność wstawienia szczelnych drzwi, które skutecznie odgrodzą właściwą część nieruchomości od miejsca, w którym parkowane są samochody.

Czy parterowy projekt domu będzie odpowiednią bazą do stworzenia przestrzeni garażowej? Oczywiście, jeśli zostanie we właściwy sposób rozplanowany, a inwestor dysponuje odpowiednią działką. W innym przypadku warto pomyśleć o zmianie bungalowu na dom z dodatkową kondygnacją – wówczas przestrzeń nad garażem można często w sposób bardzo dogodny zagospodarować na dodatkowy taras. Takie rozwiązanie może być nawet ciekawsze, dlatego podczas szukania projektu dla przyszłej nieruchomości warto podejść do sprawy z otwartym umysłem.

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

Dodaj Komentarz

Tutaj napisz swój komentarz