Aktualności Styl Życia

L-karnityna – właściwości

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych substancji, które posiadają przeróżne właściwości. L-karnityna jest jedną z niezbędnych substancji, która często jest nazywana substancją witaminopodobną i co ciekawe - wspiera ona proces odchudzania. To prawdopodobnie właśnie jej wpływ na odchudzanie poskutkował jej rosnącą popularnością w ostatnim czasie. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyna właściwość l-karnityny. Zatem warto przyjrzeć się jej z nieco większą dokładnością.

Czym tak właściwie jest l-karnityna?

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest on syntetyzowany w wątrobie, nerkach oraz mózgu, za sprawą metioniny oraz lizyny. Niemalże całość l-karnityny występującej w organizmie człowieka, znajduje się w mięśniach szkieletowych oraz sercu. 

Warto zaznaczyć, że karnityna jako związek występuje w organizmie człowieka w postaci dwóch izomerów: L oraz D, jednak tylko ten pierwszy jest tzw. aktywny biologicznie. To właśnie powoduje, że o l-karnitynie zdecydowanie więcej się mówi, ponieważ w tej formie powinna być ona obecna w codziennej diecie.

Jakie właściwości posiada l-karnityna względem organizmu człowieka?

L-karnityna pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego też warto zwracać na nią uwagę przy okazji własnej diety. Podobnie jak wiele innych substancji odżywczych, jej niedobory są groźne dla zdrowia organizmu i w przypadku ich wystąpienia, konieczna może być suplementacja odpowiednim preparatem. Warto zatem przyjrzeć się kilku najważniejszym właściwościom tego związku:

  • L-karnityna pozytywnie wpływa na obniżanie poziomu złego cholesterolu;
  • Pozytywnie wpływa na aktywność wielu hormonów, a w szczególności testosteronu;
  • L-karnitynie przypisuje się właściwości zmiatacza wolnych rodników;
  • Jest w stanie trwale łączyć pierwiastki typu żelazo lub ołów;
  • Przyczynia się do powstawania energii w organizmie, poprzez transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów.

Co więcej, l-karnityna nasila procesy spalania kwasów tłuszczowych, odgrywa ważną rolę w procesie termogenezy, może spowolnić lub zahamować przyrost tkanki tłuszczowej itp. Jest ona skuteczna w przeciwdziałaniu otyłości i jest to jedna z głównych przyczyn jej rosnącej popularności. Coraz więcej osób chcących schudnąć, decyduje się na jej suplementację po konsultacji z dietetykiem. 

Chcąc znaleźć odpowiednią, bogatą w l-karnitynę odżywkę, warto przyjrzeć się sklepowi SFD i ofercie producenta BioTechUSA. Dostępna jest ona w różnych formach, dzięki czemu każdy może znaleźć najbardziej odpowiedni suplement dla siebie i szybko rozpocząć jej suplementację.

Czy warto suplementować l-karnitynę?

L-karnityna jest ważną substancją dla organizmu człowieka, a to powoduje, że w określonych przypadkach warto rozpocząć jej dodatkową suplementację. Zawsze jednak taką decyzję najlepiej skonsultować ze specjalistą. Wynika to z faktu, że niepotrzebna lub niezasadna suplementacja może wywołać niepożądane skutki uboczne, a być może w konkretnej sytuacji l-karnityna jest dostarczana w odpowiedniej dawce poprzez pożywienie.

Jednak najczęściej dodatkową suplementację l-karnityną zaleca się m.in. wegetarianom bądź weganom, czy też osobom, które chcą zrzucić nadmiarową ilość tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że ma ona także pozytywny wpływ na pracę układu sercowo naczyniowego, a także wiele innych prozdrowotnych właściwości. Bardzo ważne jednak jest to, aby stosować bezpieczny i przebadany suplement diety.

W tym celu zawsze najlepiej się decydować na zakup suplementów i odżywek w sprawdzonych punktach sprzedaży, pewnych producentów. Sklep SFD posiada szeroką ofertę różnego rodzaju wartościowych preparatów, nie tylko tych zawierających l-karnitynę. Szukając suplementów diety i odżywek dla siebie, warto przyjrzeć się ofercie firmy.

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

Dodaj Komentarz

Tutaj napisz swój komentarz