Styl Życia

Jak poznać swój region? Trzy sprawdzone sposoby!

Każdy z nas jest dumny z kraju, którego pochodzi i stara się pokazać obcokrajowcom, że Polska jest miejscem, które warto odwiedzić. Często jednak myślimy o niej jako o całości zupełnie zapominając o swoich “małych ojczyznach” czyli regionach, w których się wychowaliśmy. Jak to zmienić? Jak poznać i pokochać swój region? Wbrew pozorom nie jest to trudne! Przedstawiamy sposoby, które warto wykorzystać.

Porozmawiaj ze starszymi

Chcąc wiedzieć więcej o miejscu, w którym żyjemy warto zacząć od rozmowy z tymi, którzy żyją w nim znacznie dłużej od nas. Starsze osoby bardzo chętnie dzielą się informacjami na temat regionu, w którym żyją. Ich historie to nierzadko fascynujące opowieści, z których dowiemy się wiele o zwyczajach danego regionu. Historie opowiedziane na żywo zapadają w pamięć, dzięki czemu możemy wynieść z nich naprawdę sporo.

Postaw na literaturę

Czasem niestety zdarza się tak, że w naszym życiu brakuje osób starszych, które znały nasz region od dziecka. W takim przypadku niezwykle pomocne mogą okazać się książki. Praktycznie o każdym z regionów naszego kraju powstało wiele ciekawych publikacji, z których każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Część z nich to po prostu spisane fakty historyczne lub ich analiza. Inne skupiają się na życiu i twórczości znanych osób pochodzących z regionu. Jeszcze inne przypominają nam zapomniane tradycje, zwyczaje oraz lokalne potrawy. Ich lektura może stać się prawdziwą przygodą i pomóc w odkrywaniu swoich korzeni.

Uczestnicz w życiu kulturalnym regionu

Chcąc poznać historię i zwyczaje miejsca, w którym urodziliśmy się i żyjemy warto również wykorzystać fakt, że obecnie powstaje coraz więcej wydarzeń kulturalnych związanych z historią i zwyczajami regionu. Rosnąca popularność folkloru sprawiła, że obecnie coraz więcej organizacji pozarządowych, ale również lokalnych firm organizuje wydarzenia, dzięki którym możemy zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, tradycyjnymi strojami czy potrawami, które odeszły w zapomnienie. Wydarzenia te mają atrakcyjną, rodzinną formę, która zachęca do uczestnictwa nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Podsumowując, każdy z nas ma wiele możliwości poznania regionu, w którym mieszka. Obecnie zaobserwować możemy coraz większe zainteresowanie tematem regionalnej historii, kuchni czy zwyczajów panujących w danym miejscu. Powstaje wiele inicjatyw, w których możemy uczestniczyć, nie brakuje również ciekawych pozycji książkowych, z których dowiedzieć się możemy naprawdę sporo. Warto to więc wykorzystać by wszystkie te piękne tradycje nie odeszły w zapomnienie.

Reklama

Reklama

Artykuł sponsorowany to obecnie najefektywniejsza forma reklamy. Zapytaj o ofertę reklama@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

Dodaj Komentarz

Tutaj napisz swój komentarz