Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem coraz chętniej stosowanym przez osoby, które od lat zmagają się z problemami w tym zakresie. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem stosunkowo prostym i krótkotrwałym, jednak zarówno przed zabiegiem, jak i też bezpośrednio po nim, musimy stosować się do szczegółowych zaleceń lekarza.
Zabiegowi może się poddać osoba, która ukończyła dwudziesty pierwszy rok życia. Powinna udać się ona do lekarza okulisty, który przeprowadzi badania pola widzenia, ostrości widzenia, a także badania dna oka, usg gałki ocznej oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, rogówki i źrenicy. Badania te pozwalają wykluczyć przeciwwskazania i zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań, które niestety również istnieją. Przeciwwskazania to ciąża i karmienie piersią oraz wiek powyżej pięćdziesięciu pięciu lat. Zabieg nie może być też wykonany, kiedy pacjent cierpi na cukrzycę, jedną z chorób nowotworowych, ma wady serca infekcje wirusowe czy też choroby skóry.
Bezpośrednio przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania szkieł kontaktowych. Powodują one zmianę kształtu rogówki i musimy dać jej czas, żeby powróciła do swojego naturalnego stanu. Na dwa dni przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania napojów alkoholowych oraz tych zawierających kofeinę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć twarz oraz całą skórę głowy, a w przypadku kobiet powstrzymać się przed stosowaniem makijażu.
Sam zabieg jest dość krótki. Nawet w najgorszym przypadku nie trwa dłużej niż pół godziny. Najczęściej jest to zabieg kilku lub kilkunastominutowy. Niestety procedura, którą musi zastosować lekarz, jest wysoce niekomfortowa i nieprzyjemna. Znieczulenie miejscowe sprawia, że jesteśmy cały czas świadomi, a lekarz mechanicznie rozszerzy i unieruchomi nam powieki. Dopiero wtedy można zastosować sam laser.
O ile sam zabieg jest nieprzyjemny ale krótki, to rehabilitacja po zabiegu jest niestety nieco dłuższa. Oko może dochodzić do naturalnego stanu nawet przez pół roku. Przez co najmniej trzy miesiące po zabiegu należy unikać kąpania się w basenach, jeziorach, rzekach, stawach czy morzu, a także opalania się. W dni słoneczne bezwzględnie należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Nie trzeba też chyba przypominać, że koniecznie należy przestrzegać terminów wizyt kontrolnych, podczas których lekarz sprawdza postępy procesu gojenia się oka. Zalecenia po laserowej korekcji wzroku osoba operowana dostaje przeważnie w formie pisemnej od lekarza w dniu opuszczenia placówki medycznej. Nie możemy też bezpośrednio po operacji prowadzić samochodu. Przez pół roku po zabiegu należy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, a przynajmniej przez okres nadwrażliwości na światło. Przez tydzień należy ograniczyć przebywanie przed monitorem, przez miesiąc nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego ani przebywać w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach. Ponadto należy unikać przebywania w towarzystwie ludzi chorych na infekcje wirusowe lub bakteryjne. W innym przypadku może dojść do poważnych powikłań.
Sprawdź również: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku
Dodaj Komentarz