Dekomunizacja ul. Mariana Buczka kłopotliwa dla mieszkańców

1 września mieszkańcy ul. Mariana Buczka obudzą się przy ul. Marii Konopnickiej. Zmiana nazwy to efekt tzw. dekomunizacji wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Mimo zapewnień rządzących, zmiana patrona ulicy wiąże się z kosztami np. wymianą tabliczek z oznaczeniem ulicy. Mieszkańcy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną przy dotychczasowej ul. Mariana Buczka, będą musieli wymienić m.in. pieczątki, wizytówki, druki firmowe i reklamowe. Ponadto przedsiębiorcy są zmuszeni do zmiany swojego adresu w urzędach, bankach, a także u swoich kontrahentów.

Mieszkańcy nie muszą wymieniać swoich dokumentów, które pozostaną ważne. Jednak powinni dokonać niezbędnych zgłoszeń i zmian w szczególności:

  1. W Urzędzie Skarbowym w Wejherowie, ul. Sobieskiego 346 – osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3; pozostali – druk ZAP-3.
  2. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz posiadające zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w terminie 7 dni od daty wejścia w życie zmiany powinny złożyć w Urzędzie Miasta w Redzie, ul. Gdańska 33, pokój 17, wniosek CEIDG-1.
  3. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Wejherowie, ul. Sobieskiego 294 – osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę na formularzu ZUS-ER-WZD-01.
  4. W Bankach, u dostawców energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych – należy dokonać zgłoszenia zmiany nazwy ulicy.
  5. Nie ma konieczności składania korekty deklaracji w sprawie gospodarowania odpadami oraz deklaracji na podatek od nieruchomości.

Wymiana dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny pojazdu oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych, uwzględnienia w rejestrach i ewidencjach, w zakresie zmiany nazwy ulicy są zwolnione od opłat – informuje Urząd Miasta Redy

Nowego patrona ulicy, Marię Konopnicką wybrali mieszkańcy podczas spotkania w klubie osiedlowym. Co ciekawe życiorys obu postaci jest co najmniej kontrowersyjny.

Dlaczego IPN nie lubi Mariana Buczka?

Marian Buczek był polskim patriotą, po uzyskaniu niepodległości 11 listopada został szefem ochrony Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie, na którego czele stanął Ignacy Daszyński. Później został członkiem bojówek Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasach PRL komuniści zrobili z Buczka bohatera nazywając jego imieniem ulice i place. W czasach “dobrej zmiany” IPN wpisał jego nazwisko na czarną listę, twierdząc, że ten był działaczem stalinowskiej konspiracji. Jednak według historyka profesora Pawła Wieczorkiewicza, Buczek był agentem polskiego wywiadu walczącym z sowietami (dodajmy nie on jeden, wymienia się też innego komunistę Jerzego Czeszejko – Sochackiego).

Kim była Maria Konopnicka

Maria Konopnicka pisarka, której dzieła zna każdy Polak. Pisała liryki, poematy, dramaty, nowele, zajmowała się publicystyką i krytyką literacką. W pracy literackiej chętnie podejmowała problematykę społeczną, np. w Obrazkach ukazała nędzę środowiska chłopskiego i robotniczego. Podobnie jak Lenartowicz, nawiązywała chętnie do kultury ludowej. Była autorką licznych książek dla dzieci. Prywatnie pisarka była żoną Jarosława Konopnickiego, któremu urodziła aż szóstkę dzieci. Po rozwodzie miała liczne romanse, głównie z dużo młodszymi mężczyznami. Jednak ostatnie 20 lat swojego życia spędziła u boku malarki Marii Dulębianki.

O autorze

Redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

26 komentarzy

Tutaj napisz swój komentarz

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj newsletter!

Email marketing powered by FreshMail