Zdrowie

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV i dlaczego warto się zaszczepić

Zapraszamy na spotkanie z dr n. med. Maciejem Stukana, specjalistą ginekologii onkologicznej, który opowie z profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Miasto Reda planuje w kwietniu rozpoczęcie programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. W związku z tym Burmistrz Miasta Reda zaprasza rodziców dziewczynek urodzonych w 2004 roku i zameldowanych w Redzie na spotkanie edukacyjne z specjalistą ginekologii onkologicznej dr n. med. Maciejem Stukana. Spotkanie obędzie się 22 marca 2017 r. o godzinie 17.30 w auli Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Łąkowej 36/38.

Każdego roku w Polsce rak szyjki macicy jest diagnozowany u 3600 kobiet, z których niespełna 2000 umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie! Za przyczynę powstania raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego jedną z form profilaktyki, a zarazem pierwszym krokiem, aby się przed nim uchronić jest przyjęcie szczepionki w młodym wieku.

Szczepienia na terenie Gminy Miasto Reda w latach 2016-2017 realizuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. w przychodni przy ulicy Fenikowskiego 16c/60 w Redzie. Szczepienia są dobrowolne.

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

2 komentarze

Tutaj napisz swój komentarz

  • Profilaktyka to cytologia, a nie szczepionka, po której w dodatku jest wiele powikłań. Ale wiadomo, taniej jest zaszczepić, niż taki program profilaktyczny zastosować, który zmniejszy w dużej skali zachorowalnnosc na raka szyjki macicy. Bo ten, ktiry jest teraz, efektow nie przynosi takich, jakie powinien. Zbyt duzy opor nie tyle kobiet przed cytologią, co tych, ktorym najbardziej powinno zależeć, zeby opor ten zmniejszyć i robic wszustko tak, zeby wteszcie 90% kobiet sie badało. A tak koncern farmaceutyczny nieźle zarabia, nie mówiąc o innych, z nim powiązanych. Problem polega na tym, że na skalę ogolnokrajową nie dajemy sobie rady z profilaktyką. Wszystko może ładnie wygląda na papierze, a w praktyce leży. Grunt żeby za dużo się nie narobić, a kasa żeby się zgadzała. Wiem coś na ten temat, bo z profilaktyką mam do czynienia od kilku lat na codzień. Niestety przede wszystkim największy opór temu stawiają przeważnie lekarze… W Niemczech, jak kobieta nie robi cytologii, ma podwyższoną stawkę ubezpieczenia. Po cytologii powikłań nie ma, po szczepionce HPV owszem są i bywają bardzo duże. Nikt tego jednak głośno nie powie, bo lobby farmaceutyczne każdego takiego wygryzie.