Zdrowie

Zostań dawcą szpiku, uratuj życie 33-Patrycji z Redy oraz innych chorych

Dzień Dawcy Szpiku dla Patrycji i innych – to hasło pod którym w niedzielę, 10 lipca odbędzie się akcja zbierania profili genetycznych od potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 27 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest także 33-letnia Patrycja z Redy. Choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jak sama mówi: „To trudny przeciwnik i bez przeszczepu go nie pokonam. Podobną diagnozę ktoś w Polsce dostaje co godzinę. Dlatego proszę właśnie Ciebie, żebyś zarejestrował się jako potencjalny Dawca szpiku. Dzięki temu naprawdę możesz uratować życie mi lub komuś innemu!”

„Witaj, Los zapragnął abyśmy się dziś poznali. Ja opowiem Ci moją historię, a Ty może uratujesz komuś życie. Nazywam się Patrycja Krawczyk i mam 33 lata. Wychowałam się 
w Redzie i tu mieszkają moi rodzice. Jeszcze do niedawna prowadziłam wymarzone życie: pracowałam jako projektantka w dużej firmie, a w październiku wyszłam za mąż za świetnego faceta. W wolnym czasie urządzaliśmy mieszkanie i planowaliśmy wciąż odkładaną podróż poślubną z gatunku „na koniec świata”. Jednak nasz świat zawalił się wcześniej niż się tego spodziewaliśmy… Pewnego czerwcowego popołudnia odebrałam 
w pracy telefon dotyczący wyniku morfologii krwi. Miałam jak najszybciej przyjechać do przychodni. Tę, jak i każdą kolejną już noc spędzam w szpitalu. Diagnoza: ostra białaczka limfoblastyczna“.
Lekarstwem dla niej jest jak najszybsze przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Szansą na znalezienie Dawcy dla Patrycji 
i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

Zostań potencjalnym dawcą szpiku

10 lipca w godz. 10-16 w redzkiej Fabryce Kultury (ul. Łąkowa 59A, Reda) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku zorganizowana przez Fundację DKMS Polska oraz Miejski Dom Kultury w Redzie.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego Dawcy, który wynosi obecnie 180 zł.  Aby wesprzeć finansowo Fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji  dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.

 

 

Redakcja

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

4 komentarze

Tutaj napisz swój komentarz