Czym jest umowa najmu?
Należy zacząć od tego, że podstawą udanego wynajmu jest spisanie umowy. Z wyjątkiem najmu okolicznościowego oraz takiego, który nie przekracza roku, nie jest ona obowiązkowym elementem. Znacznie jednak ułatwia życie w razie ewentualnego konfliktu i roszczeń na drodze sądowej.
Każda taka umowa może zostać zawarta na czas określony i nieokreślony. W przypadku pierwszej możliwości należy określić czas, na jaki obie strony pragną zawrzeć umowę. W trakcie jego trwania nie jest możliwe jej wypowiedzenie, chyba, że zawarło się w niej wyjątkowe okoliczności, które ku temu sprzyjają. Druga możliwość nie posiada terminu ważności, stąd też można ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, jeżeli zachowa się przewidziany w umowie okres wypowiedzenia (o ile został on w niej zawarty).
Istnieje jeszcze jeden szczególny typ. Przedstawione dotychczas rodzaje wynajmu charakteryzował jeden, dość ważny fakt, który działał na korzyść lokatorów bez względu na to, czy ustanowiony został wyrok wykonawczy o eksmisji, czy też nie. Właściciel nie mógł w żaden legalny sposób pozbyć się lokatora bez upewnienia się, że ten będzie później posiadał dach nad głową. Prowadziło to do licznych sporów i patowych sytuacji, gdzie najwięcej tracił właściciel – nawet jeżeli lokator nie płacił ani nie wywiązywał się z postawionych warunków, nadal mógł korzystać z lokalu i to właściciel ponosił wszelkie koszty.
Dlatego też rodzaje wynajmu wzbogacono o nowy typ: najem okazjonalny, który – choć jest bardziej skomplikowany – w sporej części niweluje ryzyko wystąpienia wspomnianego problemu.
Na czym polega najem okazjonalny?
Przede wszystkim na większej liczbie potrzebnych formalności. Umowa taka musi być sporządzona na piśmie, a okres jej obowiązywania nie może przekroczyć dziecięciu lat. Dodatkowo znacznie lepiej chroni ona interesy właścicieli lokali przed nieuczciwymi najemcami.
Aby ją spisać, konieczne jest sporządzenie trzech dokumentów: aktu notarialnego, w którym najmujący oświadcza, że podda się eksmisji, jeżeli naruszone zostaną warunki, oświadczenia o tym, że posiada miejsce, do którego może się przenieść wraz z podaniem jego lokalizacji oraz oświadczenie osoby posiadającej tytuł prawny do tego lokalu, że zgadza się ona na ewentualne przyjęcie eksmitowanego lokatora. Tradycyjnie obowiązuje też zwykła umowa, z zawarciem poszczególnych jej elementów świadczących o okazjonalnym charakterze wynajmu oraz fakcie, że najmujący świadomy jest konsekwencji wynikających z niewywiązania się z postanowień w niej zawartych.
Obie strony powinny zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju dokument podpisują i sporządzają, ponieważ od tego uzależnione są ich prawa do roszczeń.
Artykuł został przygotowany przez firmę Dom & House – Apartamenty specjalizującej się w wynajmie apartamentów w Trójmieście |
Dodaj Komentarz