Sport Styl Życia

Crossfit – jak wpływa na nasze ciało?

Crossfit to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych aktywności ruchowych. Jest to świetna propozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną oraz dla tych, którzy są już znudzeni monotonnymi treningami na siłowni. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak crossfit wpływa na ciało oraz samopoczucie.

Crossfit – co to jest?

Zanim zaczniemy omawiać pozytywny wpływ crossfitu na nasze ciało warto dowiedzieć się co to dokładnie jest, na czym polega oraz w jakich celach został wymyślony.

Crossfit narodził się w USA i został opracowany przez Grega Glassmana. Początkowo służył do trenowania policji, a z czasem trenować crossfit zaczęli także strażacy oraz żołnierze. Dzięki swojej skuteczności ta forma treningu została rozpowszechniona na cały świat i jej zwolenników znajdziemy praktycznie w każdym klubie treningowym.

Trening trwa bardzo krótko, bo do 15 minut, co w połączeniu z różnorodnością wykonywanych ćwiczeń jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które przez pracę czy naukę nie mają dużo czasu, albo dla osób, które szybko popadają w stagnację oraz znużenie.

Trzy standardy treningu

Glassman stworzył crossfit w oparciu o trzy standardy treningowe.

Pierwszy standard dotyczy rozwijania i gruntowania sprawności fizycznej odnoszącej się do dziesięciu dziedzin: równowaga, koordynacja, moc, szybkość, elastyczność, siła, dokładność, wytrzymałość, wydolność oraz zręczność.

Drugi standard dotyczy różnorodności wykonywanych zadań treningowych. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, crossfit został stworzony z myślą o policjantach, żołnierzach oraz strażakach, co oznacza, że musieli być oni wyćwiczeni na każdej płaszczyźnie. Osoba trenująca crossfit musiała być przygotowana na wszelkie sytuacje, czy to siłowe czy kondycyjne, dlatego crossfit jest tak popularny, gdyż rozwija nasze ciało wszechstronnie.

Trzeci standard mówi o rozwoju trzech szlaków metabolicznych. Tematyka tego standardu dotyczy biochemicznych zmian, mających miejsce w naszym organizmie. Energia podczas wysiłku może być czerpana na różne sposoby. Przy krótkim i nagłym wysiłku (do 10 sekund – np. skok, sprint, rzut oszczepem) wykorzystywany jest szlak fosfageniczny. Jeżeli wysiłek trwa do 2 minut to energię czerpiemy ze szlaku glikolitycznego zużywając zapasy glikogenu (cukru zapasowego) zgromadzonego w mięśniach. Energię z tego szlagu wykorzystujemy na przykład podczas biegu na kilkaset metrów. Trzecim szlakiem jest szlak oksydacyjny, który polega na spalaniu substratów energetycznych przy udziale tlenu. Jest on uruchamiany wtedy, kiedy nasz wysiłek trwa dłużej niż 2 minuty, czyli podczas wysiłku wytrzymałościowego, takiego jak na przykład pływanie czy jazda na rowerze.

Jak crossfit wpływa na nasze ciało – podsumowanie

Trenując crossfit dbamy o każdy możliwy element naszego ciała. Dzięki standardom ustalonym przez Glassmana dbamy o naszą sylwetkę i kondycję oraz o to co się dzieje w naszym organizmie. Pamiętajmy też, że podczas intensywnego treningu w naszym mózgu produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, co wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Dodatkowo produkowana jest serotonina, która zapewni Ci zdrowy sen i dobry apetyt, oraz dopamina, która jest neuroprzekaźnikiem przyjemności i wzmocnienia. Sprawia ona, że mamy motywację do działania i jesteśmy pełni życia.

 

MS
Źródło: sylwetka24.pl.

Redakcja

redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

Dodaj Komentarz

Tutaj napisz swój komentarz