Urządzanie ergonomicznego miejsca pracy zaczynamy od zakupu odpowiednich mebli. Aż 93% osób przebadanych przez Loudhouse na zlecenie Fellowes przyznało, że wygodna pozycja za biurkiem wpływa na zwiększenie produktywność i pozwala wydajniej pracować. Warto zaprojektować ergonomiczne stanowiska pracy wspólnie z pracownikami, aby lepiej sprostać ich potrzebom. Firma zyskuje w ten sposób nie tylko pozytywne nastawienie personelu i jego wyższą produktywność, ale też korzyści bardziej wymierne: mniej dni pracy opuszczonych z przyczyn zdrowotnych oraz sprawniejszą realizację zadań i projektów. Poza tym jest to sposób na sprostanie wymogom prawnym nakładanym na pracodawcę – według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. i 1 grudnia 1998 r., a także Dyrektywy Rady 90/270/EWG pracodawca ma obowiązek zaprojektowania i dostosowania miejsca pracy dla wszystkich nowych pracowników oraz już zatrudnionych, jeśli na ich stanowisku zajdzie zmiana (np. nowe zadania, wymiana biurka lub komputera). Oznacza to, że stanowisko pracy powinno być dostosowane do potrzeb konkretnego pracownika.
Czy ergonomiczny mebel może być uniwersalny?
Wydaje się, że projektowanie stanowisk spełniających potrzeby poszczególnych osób uniemożliwia zakup większej ilości takich samych mebli biurowych lub wymusza na pracodawcy zmianę umeblowania w przypadku rotacji wśród personelu. Nic bardziej błędnego – ergonomiczne meble to takie, które dbają o zdrowie pracowników, jednak nierzadko są to meble uniwersalne, które można wyregulować i dostosować do osób o różnym wzroście, masie itd. Można się o tym przekonać, odwiedzając showroom firmy AJ Produkty w Redzikowie koło Słupska. Zaprezentowano tam kluczowe spośród ponad 15 000 mebli i akcesoriów znajdujących się w katalogu firmy. Dzięki nim można wyposażyć m.in. biura, sale konferencyjne i wykładowe, magazyny i przestrzeń przemysłową. Można się tu przyjrzeć z bliska ergonomicznym rozwiązaniom proponowanym przez firmę i porównać modele biurek, krzeseł, szafek i regałów, ekranów wyciszających hałas czy innych akcesoriów. Można też przy okazji uzyskać fachową poradę dotyczącą samych produktów oraz urządzania ergonomicznych stanowisk pracy.
Ergonomiczny mebel – poznaj go!
Grupa AJ istnieje na rynku europejskim już 40 lat, a w Polsce działa od 1999 r. AJ Produkty współpracuje z najlepszymi w Europie specjalistami od projektowania mebli, logistyki, BHP i medycyny pracy. Dzięki temu mogą powstawać tu produkty funkcjonalne i ergonomiczne, a jednocześnie uniwersalne.
Wygodne stanowisko pracy to przede wszystkim krzesło i biurko dostosowane do wzrostu siedzącej przy stanowisku osoby. Krzesło powinno być wyposażone w oparcie wyprofilowane tak, aby odpowiadało naturalnym krzywiznom ludzkiego kręgosłupa. Wiele modeli krzeseł i foteli biurowych dostępnych w ofercie AJ Produkty (również pokazywanych w showroomie firmy) posiada możliwość kilkustopniowej regulacji oparcia, ma też zagłówek. Warto dobrać do tego odpowiednie biurko, np. proste i schludne biurko komputerowe z szufladą na klawiaturę bądź biurko z regulowaną wysokością blatu. To ostatnie rozwiązanie pozwoli dostosować wysokość blatu do wzrostu każdego pracownika, a na dodatek umożliwia też pracę stojącą. Warto zwrócić uwagę na biurka skrętne, o dużej powierzchni roboczej i zaokrąglonym wcięciu dla większej ergonomii. W przestrzeni roboczej pracownika powinny znaleźć się takie elementy jak ergonomiczne podkładki pod mysz i przed klawiaturę. Należy też pamiętać o podstawkach lub uchwytach umożliwiających ustawienie monitora czy notebooka na linii wzroku – tak, aby nie wymuszać nienaturalnej pozycji szyi i karku. Warto też zaopatrzyć się w akcesoria i meble do organizacji przestrzeni roboczej, w tym praktyczne, ruchome kontenerki, szuflady na dokumenty czy organizery. Pamiętajmy, że ergonomiczne stanowisko pracy to zadowolony i zdrowy pracownik, a co za tym idzie – wyższa jakość i lepsze efekty jego pracy.
Dodaj Komentarz