Pierwsza wizyta w przedszkolu, o co należy zadbać?

Pierwsze w dni przedszkolu to szczególnie ważny moment zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Jest to bardzo istotna zmiana, która wymaga konkretnego przygotowania. Jak zatem zadbać o swojego malucha, aby ułatwić mu pobyt w przedszkolu?

Dzieci wysyłane są do przedszkola zazwyczaj w wieku trzech lat. To rewolucyjny moment w ich życiu i każdy rodzic musi zapewnić odpowiednie warunki, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do zmian, jakie mają nastąpić. Warto pamiętać o właściwej motywacji dziecka i dokładnym wytłumaczeniu dlaczego tak się dzieje. Powinniśmy zadbać o to, aby dziecko miało chęć iść do przedszkola, aby to wydarzenie było czymś co sprawia mu radość. Niekiedy wszystko zależy od wieku dziecka, jednak nie jest to wyznacznikiem tego, jak maluch zareaguje na tę wiadomość.

Jest to stresujące wydarzenie także dla rodziców, którzy posyłają swoją pociechę do przedszkola. Dlatego dorośli powinni zadbać o odpowiednią postawę i zachowanie. Ważne jest właściwe nastawienie, które na pewno pomoże zarówno rodzicom, jak i dziecku. Najważniejsza w tym momencie jest rozmowa i tłumaczenie maluchowi, jakie zmiany nastąpią. Nie należy rzucać dziecka na głęboką wodę. Jeśli to możliwe, pokażmy mu miejsce przedszkola, jeszcze w czasie wakacji i wytłumaczmy, że to tutaj niedługo się będzie bawić.

Kilka ważnych wskazówek

Już kilka tygodni przed pójściem do przedszkola porozmawiajmy z dzieckiem i wytłumaczmy mu dlaczego mają nastąpić zmiany, i jak będą one wyglądać. Warto wprowadzić wstępne zmiany w domu, aby dziecko powoli przyzwyczajało się do nowej sytuacji.

Możemy ustalić inne pory posiłków, zgodnie z czasem wydawania ich w przedszkolu. Warto także zadbać o zapoznanie dziecka z nowymi smakami. W tym celu może dowiedzieć się wcześniej jakie menu proponuje przedszkole.

Innym ważnym punktem, jak nie najważniejszym, jest nauka samodzielności. To bardzo ważne, nie tylko w aspekcie wysyłania dziecka do przedszkola. Ucząc dziecka samodzielnego jedzenia posiłków, ubierania się czy korzystania z toalety będziemy pewniejsi, że dziecko będzie lepiej sobie radziło w nowym miejscu.

Pierwszy w przedszkolu nie powinien być zbyt długi i dobrze będzie, jeśli przez cały dzień maluch będzie w towarzystwie mamy lub taty. Zazwyczaj placówki organizują dni adaptacyjne, gdzie maluch może w obecności rodziców zapoznać się z nowym miejscem. W kolejnych dniach powinniśmy stopniowo przedłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu. Nie wychodźmy bez pożegnania z dzieckiem.

Kiedy dziecko stanowczo nie będzie chciało zostać w przedszkolu, musimy tak długo z nim rozmawiać, aby w końcu wytłumaczyć maluchowi dlaczego musi zostać w przedszkolu. Błędem jest zabieranie dziecka i odwożenie go do domu.

Wyprawka

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu wyprawki. Rzeczy, które powinny się tam znaleźć to: szczoteczka do zębów, kapcie, ubrania na zmianę i kocyk. Aby wzmocnić świadomość dziecka wobec zachodzących zmian, pozwólmy wybrać mu odpowiednie elementy oraz ulubioną zabawkę czy przytulankę.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez http://lencia.pl – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

O autorze

Redakcja

Masz dla nas newsa? napisz redakcja@moja-reda.pl lub zadzwoń 794 040 777

2 komentarze

Tutaj napisz swój komentarz

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj newsletter!

Email marketing powered by FreshMail